Co to jest Auto Stop Race?

Auto Stop Race to jedyny w swoim rodzaju wyścig, którego uczestnicy mają za zadanie, dotrzeć do wybranego miasta w Europie, przemieszczając się jedynie autostopem. W wyścigu udział bierze ponad 1000 osób, które podróżują parami.

Na campingu-mecie czekają na nich dobra zabawa, koncerty znanych artystów i inne przygotowane przez organizatorów atrakcje. Jest to największe tego typu wydarzenie w Europie. Projekt skierowany jest do studentów i ma na celu zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu, budowania swojej odwagi, a także pasji podróżniczej.

Wyścig odbywa się raz w roku, podczas majówki i startuje z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jego organizatorem jest Klub Podróżników BIT, działający przy Samorządzie Studentów tej właśnie uczelni.

Historia powstania Auto Stop Race

Auto Stop Race powstał w 2009 roku, z inicjatywy Grzegorza Burdynowskiego, Łukasza Folmera, oraz Adama Najbara. Odbyła się wtedy pierwsza w historii edycja wyścigu, która była zbiorem pomysłów i wizji ówczesnych Organizatorów. Projekt powstał wraz z reaktywującym się wtedy na Uniwersytecie Ekonomicznym – Klubem Podróżników BIT, a sam był inspirowany gdańskim wyścigiem MMA (Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe). Pierwsza edycja zabrała swoich uczestników do chorwackiej Puli i zainteresowała 172 osoby.

To ogromnie znaczące z perspektywy czasu wydarzenie, określiło konwencje wyścigu, jego misje i najważniejsze założenia, które realizowane są do dzisiaj. W kolejnych latach wyścig rósł i zbierał coraz to więcej chętnych do podjęcia autostopowego wyzwania. Tak z 172 osób Auto Stop Race urósł do dzisiejszego 1000 uczestników.

W poprzednich edycjach udało nam się odwiedzić jeszcze takie miejsca, jak: Rimini, Barcelona, Rzym, Dubrownik, Walencja, Półwysep Chalcydycki, Tarquinia, Fažana, Ciro Marina oraz wyspa Evia.

Poprzednie edycje

Edycja 2019: Wrocław - Evia
Edycja 2018: Wrocław - Calabria
Edycja 2017: Wrocław - Fažana
Edycja 2016: Wrocław - Tarquinia
Edycja 2015: Wrocław - Chalkidiki
Edycja 2014: Wrocław - Walencja
Edycja 2013: Wrocław - Dubrownik
Edycja 2012: Wrocław - Rzym
Edycja 2011: Wrocław - Barcelona
Edycja 2010: Wrocław - Rimini
Edycja 2009: Wrocław - Pula
KP BIT

Organizator: Klub Podróżników BIT

Klub Podróżników BIT to organizacja studencka, działająca przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Została założona 5 grudnia 2008 roku przez grupę studentów, których pasją były podróże. Obecnie w jej skład wchodzi ponad 80 aktywnych członków. Każdego roku organizujemy 16 projektów dla studentów, m.in. Auto Stop Race, Dni Podróżnika, Rajd Ekonomisty, Skok na stok, Spotkania z Podróżnikiem, Metro Survival, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Spuść się z nami kajakami. Od samego początku istnienia staramy się zainteresować innych ideą podróży i pokazać, że nie istnieją rzeczy niemożliwe.

Co wyróżnia Klub Podróżników BIT na tle innych organizacji studenckich?

Przede wszystkim jesteśmy grupą przyjaciół. Pracując nad projektami nie tylko czerpiemy z tego satysfakcje, ale także integrujemy się. Nie brakuje wśród nas pozytywnie zakręconych ludzi, którzy pod wpływem spontanicznej decyzji wybierają się w podróż na drugi koniec świata. Brzmi jak szaleństwo, ale dla Biciaków wszystko jest możliwe. Podróże wcale nie muszą być drogie, a czasem warto „wsiąść do pociągu byle jakiego”.

Nasze motto brzmi ,,BECAUSE I TRAVEL

FB: fb.com/KPBIT/

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych uczestników. Jeśli jednak nie znajdziesz satysfakcjonującej odpowiedzi, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy!

Kiedy odbywa się Auto Stop Race 2024 i skąd jest start?

ASR 2024 odbędzie się w dniach 27.04-03.05.2024r. Miejscem startu jest kampus Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Kiedy rozpoczną się zapisy i do kiedy potrwają?

Zapisy na Auto Stop Race odbędą się o północy z 9 marca na 10 marca 2024.

Gdzie znajdę Regulamin Auto Stop Race 2024?

Regulamin ASR jest dostępny na naszej stronie internetowej – tutaj.

Gdzie będzie meta Auto Stop Race 2024?

Meta znajduje się w Hiszpanii.

Czy Organizatorzy zapewniają powrót?

Nie, powrót z Auto Stop Race jest prywatną sprawą każdego z uczestników. Jest jednak możliwość skorzystania z transportu powrotnego organizowanego przez zewnętrzną firmę. Informacje o autokarach zostaną przesłane drogą mailową. Transport powrotny nie jest obligatoryjny.

Co jeśli się nie uda mi się zarejestrować?

Proszę śledzić podstronę z zapisami oraz profil na Facebooku, gdyż tam umieszczamy informacje o tym, kiedy będą udostępniane zwolnione miejsca.

Jakie dane potrzebne są przy rejestracji?

Imiona, nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów, numery pesel, daty urodzenia, numery ICE (In Case of Emergency), województwa z których jesteście, adresy zameldowania, uczelnie na których studiujecie, jeśli studiujecie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – zaznaczcie odpowiedni przycisk, oraz rozmiary koszulek obu uczestników/uczestniczek (koszulki – rozmiar UNISEX).

Nigdy nie podróżowałem/am autostopem. Czy poradzę sobie na Auto Stop Race?

Mniej więcej 30% uczestników ASR pierwszy raz podróżuje autostopem.Zdecydowana większość nie ma problemów z dotarciem na metę.

Jaki jest koszt uczestnictwa w Auto Stop Race 2024?

Uczestnicy pokrywają koszt pakietu startowego, który wynosi 490 zł w przypadku kiedy w parze nie ma studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 480 złotych w momencie kiedy zespół posiada jedną osobę studiująca na w/w Uniwersytecie oraz 470 złotych kiedy każda osoba z zespołu studiuje na UEW – opłata transakcyjna zawarta jest w cenie. Jeśli ktoś specjalnie skłamie odnośnie Uniwersytetu, na którym studiuje – zostanie skreślony z listy uczestników.

Czy można zarejestrować team więcej niż 2-osobowy?

Nie przewidujemy teamów więcej niż 2-osobowych, ale jeśli znajdą się 3 osoby, które chcą razem podróżować, proponujemy znaleźć inne 3 osoby, które również chcą razem jechać i wówczas zarejestrować się jako 3 teamy dwuosobowe. Wtedy każda z osób dostanie pakiet startowy, a podróżować będziecie mogli w trójkach.

Kto może wziąć udział w Auto Stop Race?

W skład teamu mogącego wziąć udział w Auto Stop Race muszą wchodzić 2 pełnoletnie osoby poniżej 30 roku życia, z których przynajmniej jedna musi posiadać status studenta lub doktoranta, który jest w stanie potwierdzić ważną legitymacją.

Czy Organizatorzy zapewniają nocleg na miejscu?

Organizator wyznacza camping w miejscu docelowym, gdzie wszyscy uczestnicy nocują i bawią się. Uczestnicy są zobowiązani do uiszczenia opłaty za nocleg osobiście, w czasie pobytu na campingu. Dla uczestników ASR camping wprowadzi specjalną zniżkę.

Co mam zabrać ze sobą na Auto Stop Race?

Wszystkie szczegóły odnośnie tego, jak przygotować się do ASR-u, co zabrać itp. zostaną podane w newsletterze.

Czy obcokrajowcy mogą jechać na Auto Stop Race?

Tak, jeśli spełniają wymagane kryteria. Obcokrajowcy nie są objęci ubezpieczeniem zapewnianym przez organizatorów.

Mam 30 lat. Czy mogę jechać na Auto Stop Race?

Tak, wszystkie osoby urodzone w roku 1994 i kolejnych mogą brać udział w wyścigu!

Czy do udziału w Auto Stop Race obowiązkowe jest posiadanie karty EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie jest wymagana, jednak polecamy wyrobienie jej wszystkim naszym uczestnikom.

Czy podczas Auto Stop Race wymagany jest paszport?

Paszport nie jest wymagany, może Wam jedynie ułatwić zakwaterowanie w hostelach czy wypłacanie pieniędzy z banku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dla podróżujących.

Co to jest ubezpieczenie mandatowe?

O ubezpieczeniu mandatowym przeczytać można na naszej stronie internetowej w zakładce ‘Regulamin’.