Długo wyczekiwana IX edycja ASR wróciła do swoich korzeni – Fažana znajduje się w odległości zaledwie 20 km od Puli, gdzie odbyła się pierwsza edycja. Trasa tym samym była nieco krótsza niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza, że była ona mniejszym wyzwaniem nawet dla tych doświadczonych autostopowiczów.

Trasa została urozmaicona poprzez tak zwane „checkpointy„, czyli wyznaczone przez organizatorów miejsca, takie jak Pusty Zamek w Zwoleniu, Potrójny Most w Lublanie czy Muzeum Złamanych Serc w Zagrzebiu.

Na mecie wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali najszybsze pary. Wygrani dotarli już po 15 godzinach i 42 minutach od startu – po zeszłorocznej niespodziance, jaką była wygrana dwóch panów, w tym roku najszybciej na mecie pojawiły się Kamila Czarnik i Joanna Bzik. Od tej chwili na campingu z każdą minutą przybywało ludzi, na campingu bawiło się aż 1000 autostopowiczów oraz 500 wspierających.

Już od pierwszych chwil na uczestników czekały liczne atrakcje.
Wchodząc na strefę chilloutu mieli oni okazję odpocząć na hamakach wśród drzew lub w każdej chwili skorzystać z wielu znakomitych gier planszowych. Wszyscy nowi autostopowicze w tym miejscu mogli przeżyć chrzest, który wprowadził ich w prawdziwy klimat majowej przygody.

Najliczniej odwiedzanym miejscem stał się oczywiście basen. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Codziennie organizowane były imprezy i atrakcje, które umilały każde popołudnie. Przy basenie przygotowane były również leżaki, dzięki którym każdy mógł odpocząć, wygrzewając się w pełnym słońcu.

Dodatkowo na campingu regularnie odbywały się liczne prelekcje podróżnicze. Każdego dnia prelegenci inspirowali ludzi do odwiedzania nowych miejsc i odbycia kolejnych niezwykłych przygód. To wydarzenie dało niezwykłą okazję by spotkać znanych i podziwianych podróżników, takich jak Dawid „Faza” Fazowski.

Przez cały pobyt na campingu organizatorzy zapewnili dużą dawkę ruchu. Na boiskach odbywały się turnieje w gry zespołowe. Zarówno graczy jak i kibiców nigdy nie brakowało. Dodatkowo wszyscy miłośnicy sportu każdego dnia mogli dołączyć do intensywnego treningu crossfitu.

Największą atrakcją tej edycji stała się impreza na statku. Była to zupełna nowość dla każdego. Ponieważ bilety miały ograniczoną ilość, bardzo szybko zostały wyprzedane. Podczas 4 godzinnego rejsu, uczestnicy mogli tańczyć wśród fal lub zachwycać się przepięknymi widokami tego niezwykłego miejsca.

Dzięki wsparciu uczestników, na plaży została zorganizowana wielka bitwa na balony. Wieczorami na scenie odbywały się koncerty, a na naszej scenie zagrali The Lottery, Vellocet, Tabu, a całość line-upu zamknął na wielkim finale Tede. Nie przeszkodził nawet deszcz – dzięki naszym DJom, impreza przeniosła się do klubu, gdzie trwała do białego rana.

Auto Stop Race jak zawsze skupia się na chęci szerzenia idei podróży autostopem, jednak co roku wprowadzane jest mnóstwo nowych ulepszeń czy atrakcji dla uczestników tego wyjątkowego wyścigu. Jedno jest pewne – dzięki temu wszystkiemu dziewiąta edycja na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć!

Organizatorzy edycji: Dominika Buraczek, Michał Małko, Karolina Piguła, Martyna Nalepa, Sebastian Mrukowicz, Karolina Siepiora, Kuba Jurczyk, Marcin Gawroński, Marta Bartyzel, Paulina Romańczuk, Paula Pukmiel, Wiktoria Wiącek, Agnieszka Mołdrzyk, Grzegorz Nabrdalik, Szymon Labus, Patryk Sokół, Mateusz Zdziński, Agata Niemczycka, Tomasz Wilusz, Artur Antończyk, Małgorzata Binduga, Kacper Kornatka, Kamil Rzeźnik.