Mówią, że „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, a uczestnicy IV edycji Auto Stop Race przekonali się o tym osobiście!

Dnia 28 kwietnia 2012 roku, około godziny 9:00, po oficjalnym odliczaniu, blisko tysiąc młodych osób wyruszyło spod Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, aby odkrywać drogi prowadzące do starożytnego Rzymu. Ilość osób chętnych do wzięcia udziału w wyścigu przewyższyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego część osób, która nie zdążyła się zapisać wyruszyła na tzn. „własną rękę”.

Nie sposób było nie zauważyć niebieskich koszulek, poruszających się w kierunku słonecznej Italii. Samochody wspierane licznymi apelami radiowymi chętnie zabierały uczestników w dalszą drogę. Często teamy nawiązywały przyjaźnie w drodze, na stacjach benzynowych czy poboczach autostrady i później już razem docierały na miejsce.

Na metę zlokalizowaną w Lido di Ostia dotarło ponad 1200 osób. Pierwsza para, która pojawiła się na miejscu, to dziewczyny z numerem startowym 82 Aneta Załęska i Agata Kowalczyk. Pokonały one trasę mierzącą 1650 km w fenomenalnym czasie 18 godzin i 15 minut!

Na następne teamy nie trzeba było długo czekać. Camping Castelfusano w niesamowitym tempie zapełniał się nowymi namiotami uczestników, a opowieściom z trasy nie było końca. Po raz kolejny pokazali oni jak dzięki zaangażowaniu i kreatywności w imponującym czasie można pokonać trasę z Wrocławia do Rzymu w tzw. podróży „za jeden uśmiech”.

Jak co roku organizatorzy na mecie nie pozwolili się nudzić. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkursach organizowanych na plaży, wysłuchania koncertu lokalnego zespołu czy wybrania się wraz z przewodnikiem do historycznego Rzymu. Każdy dzień kończył się szaloną imprezą do białego rana!

1 maja odbył się wielki finał, podczas którego zostały rozdane nagrody ufundowane przez sponsorów. Nagrody trafiały nie tylko do najszybszych teamów, ale również do tych najbardziej kreatywnych. Zwyciężyć można było w konkurencjach m.in. na najlepsze przebranie, czy też na najładniejszą budowlę z piasku.

Tym samym IV edycja Auto Stop Race przeszła do historii. Rzymską odsłonę, tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia, można podsumować za pomocą słowa „tysiąc”:

  • tysiąc osób ścigających się do wiecznego miasta;
  • tysiące przebytych kilometrów i dróg;
  • tysiące zdjęć zrobionych podczas podróży;
  • tysiące wrażeń, przygód i…

To całkiem dużo jak na jeden majowy weekend!

Organizatorzy edycji: Łukasz Folmer, Sandra Kowal, Anet Pukajło, Ania Jonek, Ola Królikiewicz, Paweł Bubiak,  Maciek Tkaczyński, Dorota Dziuruń, Grzegorz Burdynowski, Stachu Pawełek.